Jak užívat omega-3 doplňky

Omega-3 je typ polynenasyceného tuku v rybím oleji a některých rostlinných olejích. Tento typ tuku je důležitý v růstu a produkci buněk a také hraje roli v mozkové funkci. Podle lékařského centra Univerzity Marylandu může být vyšší příjem omega-3 také prospěšné při prevenci srdečních onemocnění. Když se podíváte na zavedení doplňku omega-3 do své rutiny, zvážit zdroj a dávkování a nejprve vždy poraďte se svým lékařem.

Hledání rybího oleje

Olejovité ryby, jako je losos, makrela a ančovičky, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny. MedlinePlus poznamenává, že rybí olej může mít pozitivní vliv na snížení vysokých hladin triglyceridů a krevního tlaku, stejně jako symptomy Raynaudovy choroby a artritidy. Zatímco můžete získat omega-3 z jíst ryby, některé ryby mohou být kontaminovány vysokou úrovní průmyslových a environmentálních chemických látek, doplňky rybího oleje jsou čištěny, aby se odstranily. Navíc, pokud nejste fanouškem mastné ryby, doplněk omega-3 může pomoci vyplnit prázdnotu.

Nezapomínejme na lně

Pokud dodržujete dietu založenou na rostlině, ale stále hledáte přidání omega-3 tuků do vaší stravy, lněné semínko by mohlo být životaschopnou alternativou k rybímu oleji. Jedinou nevýhodou doplňování lněného nebo lněného oleje je, že obsahuje jiný typ omega-3, který tělo nevyužívá tak účinně. Rybí olej má dva typy omega-3 – eikosapentaenové, nebo EPA a docosahexaenoic nebo DHA. Lněné semínko obsahuje kyselinu alfa-linolenovou – ALA – která musí být převedena na EPA a DHA před tím, než může být použita. Vzhledem k tomu, že není možné vše změnit, potřebujete vyšší dávku, abyste získali stejné výhody jako z rybího oleje.

Získání správné dávky

Potřebujete asi 500 miligramů omega-3 každý den, abyste získali potenciální výhody, které nabízí, podle Dr. Frank Sacks, profesora prevence kardiovaskulárních onemocnění na Harvardské škole veřejného zdraví. Lékař může poradit těm, kteří již měli infarkt, aby toto zdvojnásobil na 1000 miligramů denně. Pokud pravidelně konzumujete mastnou rybu, možná budete chtít tuto dávku snížit, ale ty, které používají lněné semínko jako doplněk omega-3, mohou vypadat, že zvýší dávkování. Často budete potřebovat šestinásobek dávky lněného semínka, zatímco rybí olej získáte stejným množstvím EPA a DHA.

Dodatečné pokyny

Vždy se poraďte se svým lékařem před zavedením jakýchkoli nových doplňků do vaší stravy. Může mít pocit, že potřebujete jiné dávky než standardní doporučení nebo že nemusíte doplnit omega-3 vůbec. Úřad pro potraviny a léčiva USA doporučuje bdělost při výběru doplňku a vždy ověřuje věrohodnost výrobce a tvrzení o produktu.