Jak zjistit, zda jste po ovulaci těhotná

Není možné zjistit, zda jste těhotná ihned po ovulaci. Ve skutečnosti se embryo ani nezačne implantovat do podšívky dělohy až do 6 dní po oplodnění vajíčka. Teprve po implantaci vaše tělo produkuje hormony, které způsobují příznaky ranného těhotenství. Pokud jste velmi pozorní, můžete si všimnout symptomů v době vašeho prvního vynechání menstruace, přibližně 2 týdny po ovulaci. V tomto okamžiku může být také pozitivní těhotenský test krve nebo moči.

Pozitivní těhotenský test

Těhotenské testy mohou ve většině případů potvrdit těhotenství v době, kdy vám chybí první období. Tyto testy měří lidský chorionický gonadotropin – běžně známý jeho zkratkou hCG – což je hormon produkovaný placentou, jak se vyvíjí. Zatímco hladiny hCG jsou zpravidla zanedbatelné, když nejste těhotná, vaše hladiny se rychle zvyšují a každé pět dní na počátku těhotenství se zdvojnásobují. Test o těhotenství, který Vám bude podáván mimo těhotenství, vám řekne, zda vaše moč obsahuje nebo nemá detekovatelné množství hCG. Krevní test, na druhé straně, ukáže přesné množství hCG ve vaší krvi.

Ranní ultrazvuk

Ultrazvuk může detekovat těhotenství již 4 až 5 týdnů po posledním menstruačním období. Transvaginální ultrazvuk poskytne jasnější pohled než břišní ultrazvuk v tomto ranném datu. Nejstarší známkou těhotenství je malý vak v děloze, který se může objevit již 4 týdny po posledním období. Během 5 týdnů bude transvaginální ultrazvuk často ukazovat těhotenský vak – tekutinu naplněnou oblast obklopující plod – a žloutkový vak – počáteční zdroj výživy pro plod. Do 6 týdnů po posledním období může transvaginální ultrazvuk poskytnout nejbližší pohled na plod, včetně jeho srdečního rytmu.

Chybí vaše období

Zatímco chybějící doba je často znamení těhotenství, zmeškané období může být někdy způsobeno jinými příčinami, jako je stres nebo určité zdravotní stavy. Váš věk může také ovlivnit vaše menses. Dospívající a ženy starší 40 let mají časté nepravidelné nebo zmeškané období. Anorexie, změny hmotnosti a určité léky mohou rovněž způsobit opožděné nebo vynechané období. Abyste ještě více komplikovali záležitosti, může dojít k určitému krvácení v době vašeho předpokládaného období, i když jste těhotná. Se všemi těmito faktory ve hře, zmeškané období nebo přítomnost krvácení nestačí k tomu, abyste věděli jistě, zda jste těhotná nebo ne. Pokud si nejste jisti, že jste těhotná, poraďte se se svým lékařem.

Jiné možné příznaky

Některé příznaky těhotenství se mohou objevit brzy poté, co jste vynechali určité období. Nevolnost a zvracení, které většina těhotných žen zažije do určité míry, se může objevit již v době vašeho prvního zmeškaného období. Nesty a brnění v oblasti prsou mohou začít už od prvního období. Jiné příznaky, jako je zvětšení prsů a frekvence močení, nezačnou začít, aniž by o několik týdnů později.