Je cukr v přírodním nebo přidaném mléce?

Laktóza je typ cukru, který se přirozeně vyskytuje v mléce. To se nachází v mléce zvířat, jako jsou krávy a kozy, stejně jako lidské mateřské mléko. Kozí kravské mléko zakoupené v místním obchodě s potravinami neobsahuje přidaný cukr. Pokud si koupíte ochucené mléko, jako je čokoláda nebo jahoda, přidává se k nápoji cukr na sladkost. Alternativní mléka, jako je mandle, sója nebo ovesné mléko, mohou obsahovat také přidaný cukr. Zkontrolujte pečlivě výživové štítky na mléčném výrobku, abyste zjistili, zda byl nebo nebyl přidán cukr.

Laktóza je tvořena dvěma různými molekulami cukru: glukózou a galaktosou. Jakmile laktóza vstoupí do těla, rozkládá se na tyto menší molekuly pro snadnější trávení. Tento druh cukru je snadněji rozložen u některých jedinců. Laktóza může být rovněž snadněji rozložena v závislosti na typu mléka. Někteří lidé se domnívají, že laktóza, která se přirozeně vyskytuje v kozím mléce, je lépe trávena než laktóza v kravském mléce.

Někdy je mléčný cukr nebo laktóza pro některé lidi obtížné trávit. Tento stav se nazývá intolerance laktosy. Příznaky tohoto stavu zahrnují křeče, nadýmání a průjem. Pokud máte potíže s trávením laktózy, můžete si koupit mléko se sníženou laktózou nebo mléko bez laktózy. Odstranění přirozeně se vyskytujícího cukru v mléce mění chuť, ale umožňuje osobám, které netolerují laktózu, vypít mléko.

Množství laktózy v mléce závisí na typu mléka. Lidské mléko má největší podíl laktózy ve výši 7 procent. Kravské mléko je na 4,7 procenta. Množství laktózy v kozím mléce je méně než 4,1 procenta. Čím více laktózy v mléce, tím je sladší chuť.

Čokoládové a jahodové mléko obsahuje přidaný cukr. Množství se liší podle typu mléka a výrobce a může se pohybovat v rozmezí od 1 do 3 tsp. Cukru na porci v připravených ochucených mléčných výrobcích. Míchání vlastního ochuceného mléka pomocí poháněných směsí vám pomůže upravit množství cukru tak, aby vyhovovalo sladkosti, kterou si přejete.

Vysvětlena laktosa

Intolerance

Množství laktózy

Přidaný cukr v mléce