Je kali jeeri dobré pro hubnutí?

Kali Jeeri – také známý jako kalijiri, hořký kmín nebo Centratherum anthelminticum – je rostlina a její semena jsou někdy používána jako bylinný lék. Nemělo by být zaměňováno s dalšími dvěma druhy kmínu – Bunium persicum, také nazývaným kala jeera a Nigella sativa – oba se někdy označují jako černý kmín. Ačkoli kali jeeri mohou mít některé příznivé účinky, není pravděpodobné, že by bylo hodně pomoci, pokud jde o hubnutí. Před užíváním kali jeeri se obraťte na svého lékaře, protože nemusí být pro všechny bezpečné.

Kali Jeeri efekt na krevní cukr

Udržování více stálé hladiny cukru v krvi může pomoci při hubnutí. Když se vaše hladina cukru v krvi uvolní, uvolní se vysoký obsah inzulinu, aby se vrátil zpět do normálu. Někdy se vaše tělo nadměrně kompenzuje a hladina cukru v krvi je příliš nízká, což může zvýšit vaši chuť k jídlu. Udržování hladiny krevního cukru v rovnovážném stavu a prevence výskytu krevního cukru tak může usnadnit kontrolu nad vaší chutí a zhubnout. Studie na zvířatech zveřejněná v Journal of Ethnopharmacology v říjnu 2012 zjistila, že kali jeeri mohou mít schopnost zvýšit hladinu inzulinu Sekrece a tím i snížení hladiny cukru v krvi u diabetiků. Další studie, publikovaná v Farmakologii Online v roce 2008, měla podobné výsledky a zjištění, že kali jeeri jsou schopni snížit hladinu cukru v krvi s potenciálně méně vedlejšími účinky než lék na diabetes Glibenclamid. Další výzkum je však nutný k ověření, zda konzumace kalijeřských semen nebo infuzí má stejné účinky u lidí.

Kali Jeeri Diuretický efekt

Studie na zvířatech zveřejněné v Mezinárodním věstníku Green Pharmacy v roce 2008 zjistila, že extrakt kali jeeri může mít diuretický účinek. Je možné, že semena nebo infuze se semenem mohou mít podobný účinek. To může být jeden z důvodů, proč se někdy doporučuje jako doplněk ke ztrátě hmotnosti. Diuretika není nejlepší způsob, jak zhubnout, nicméně jakákoli ztráta hmotnosti je obvykle jenom hmotnost vody a vrátí se, jakmile se vrátíte do normální stravy. Diuretika může způsobit řadu vedlejších účinků, jako je průjem, zvracení, žaludek Křeče, bolesti kloubů, závratě, vyrážka a slabost. Vysoké dávky diuretických látek vám mohou dehydratovat a způsobit nerovnováhu elektrolytů, která vám může způsobit nepravidelný srdeční tep. Někteří lidé, včetně těch, kteří trpí cukrovkou, problémy s ledvinami, pankreatitidou nebo dnou, by neměli užívat diuretické doplňky nebo léky, protože by mohly tyto stavy ještě zhoršit.

Glykemický index a ztráta hmotnosti

Diety, které pomáhají minimalizovat hroty v hladině cukru v krvi, jako je dieta s nízkým glykemickým indexem, mohou pomoci s úbytkem tělesné hmotnosti a jsou lepší alternativou než neprokázané doplňky stravy jako je kali jeeri. Ve skutečnosti článek o publikaci, který byl publikován v knihovně Cochrane v červenci 2007, poznamenal, že diety s nízkým glykemickým indexem mohou být příznivější pro snížení tělesné hmotnosti než obvyklá nízkotučná strava používaná k tomuto účelu. Glykemický index určuje, kolik určitá potravina ovlivňuje hladinu cukru v krvi, přičemž nižší počet indikuje nižší pravděpodobnost výskytu krevního cukru. Potraviny, které obsahují převážně bílkoviny nebo tuky, potraviny s vysokým obsahem vlákniny, kyselé potraviny, méně zpracované potraviny a potraviny, které nejsou příliš dlouho vařené, mají tendenci mít nižší skóre glykemického indexu.

Lepší alternativa pro hubnutí

Po celkově zdravé dietě s hubnutí je rozumnější přístup k poklesu libry, než se spoléhat na doplňky stravy. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin nebo vlákniny mohou pomoci zvýšit pocity plnosti a pokud nahradíte potraviny s vysokým obsahem tuku a cukru těmi, které mají vysoký obsah vody, budete moci jíst větší porce a zároveň zůstat v doporučených kaloriích pro den. Přidání kombinace aerobního cvičení a tréninku na odolnost k vaší rutině pomůže zvýšit výsledky hubnutí dále a zároveň minimalizovat ztrátu svalů při zhubnutí.