Je niacin dobré nebo špatné pro játra?

Niacin, také známý jako vitamin B-3, poskytuje řadu zdravotních přínosů, pokud jsou získávány z potravinových zdrojů, jako jsou arašídy, losos, vejce, kuřecí maso a řepa. Zlepšuje zdraví pokožky, očí a vlasů, pomáhá přeměnit uhlohydráty na glukózu pro energyl a pomáhá metabolizovat tuky a bílkoviny. Dieta niacin také pomáhá zlepšit funkce jater, ale užívání niacin v receptuře nebo ve volné formě může poškodit játra.

Dietní Niacin

Většina lidí nepotřebuje užívat niacinové doplňky, aby získala jejich doporučenou denní dávku od 14 mg do 16 mg. 1-oz. Podávání arašídů – asi hrst – poskytuje 3,4 mg niacinu. A 3 1/2-oz. Servírování bezkatého praženého kuřecího masa obsahuje 11,8 mg. Obohacené obiloviny se snídaní mohou také pomoci získat dostatek niacínu pro podporu zdravé funkce jater. Jediná porce některých obchodních značek obilovin poskytuje více než plný den dodávky niacin.

Niacin doplňky

Vitamín B-3 se dodává ve třech typech: niacin, dostupný pouze na předpis, niacinamid, typ vitaminu B-3, který se nejčastěji vyskytuje v niacinových receptorech a inositol hexanikotinát, další forma vitaminu B-3. V některých niacin doplňky dostupné v drogerie a obchody se zdravou výživou. Pokud užíváte vysoké množství niacinu nebo niacinamidu, může dojít k poškození jater. Nežádoucí účinky hexacykotinátu inositolu zůstávají z velké části nezkoumány. Lékaři mohou předepsat niacin v množství až 3 000 mg k léčbě cholesterolu. Přísady niacinamidu a inositolu přicházejí v dávkách až 500 mg. Pokud užíváte více než 100 mg denně, může dojít k nežádoucím účinkům, včetně poškození jater.

Poškození jater

Obecně platí, že poškození jater se stává pravděpodobnější, čím delší dobu užíváte niacin. Pokud užíváte niacin v jakékoli formě, měli byste pravidelně kontrolovat játra. Pokud užíváte velmi vysoké dávky niacinu, po krátkém užívání může dojít k poškození jater. V článku z listopadu 2007 o “Annals of Emergency Medicine” bylo uvedeno, že pacient potřeboval transplantaci jater poté, co po několika dnech vzal 5000 mg niacinu, aby se pokusil předat screeningový test.

Úvahy

Niacin, předepsaný již více než 50 let, se ukazuje jako účinný při léčbě cholesterolu, avšak formulace bez předpisu neprokazují schopnost zlepšit cholesterol ani prevenci srdečních onemocnění. Niacinamidové doplňky mohou léčit nedostatky niacinu, ale poraďte se s lékařem dříve, než začnete užívat niacinové doplňky z jakéhokoli důvodu. Pokud užíváte niacin nebo niacinamid, vedle vedlejších účinků kromě poškození jater patří nevolnost, průjem, bolest hlavy, zvracení, dna, žaludeční vředy a ztráta zraku. Pokud máte onemocnění ledvin nebo diabetes, niacin může zhoršit tyto stavy.