Je pro teenagery ideální váha a výška?

Fyzické změny budou dramaticky ovlivňovat vaši výšku a váhu během vašich dospívajících let, takže pro dospívajícího není žádná jediná ideální výška a váha. Váš typ těla a genetika ovlivňují míru růstu. Pokud máte obavy o vaši velikost, poraďte se s lékařem, abyste zjistili, zda jste na správné cestě, nebo zda některé menší úpravy mohou zlepšit vaše zdraví. Jíst kvalitní dietu, pravidelné cvičení, dostatečný spánek a dostatečnou hydrataci vám pomohou dosáhnout nejzdravějšího těla, které můžete pro svůj věk, velikost a pohlaví.

Puberty ovlivňují výšku a hmotnost

Vaše tělo prochází během puberty obrovskými změnami. Puberta může začít už od 8 do 9 let pro dívky nebo 12 až 14 let pro chlapce a pokračuje do dospívajících. Vzhledem k tomu, že chlapci rostou vyšší a více svalů, ramena chlapců se rozšiřují. Dívky ukládají více tuku, rozvíjejí prsa a také dospívají v dospívání. Někteří dospívající zažívají zpožděnou pubertu, což znamená, že začínají vyvíjet dospělé výšky a váhy později než ostatní dospívající, ale nakonec se dohnat k jejich vrstevníkům. Lékař vám může pomoci zjistit, zda je prodlení s puberty něco, čím byste se měli obávat. Jakmile dosáhnete puberty, změny ve vašem těle mohou trvat tři až čtyři roky, než se plně rozvinout. Vaše výška a váha závisí hodně na tom, kde jste v procesu puberty. Vzhledem k tomu, že puberta začíná v jiném čase pro každého, je pro dospívajícího ideální váha a výška téměř nemožná.

Použití indexu tělesné hmotnosti pro mládež

Měření známé jako index tělesné hmotnosti nebo BMI vám může pomoci zjistit, zda je vaše váha zdravá pro vaši výšku. BMI dítěte a dospívající je specifický podle věku a pohlaví, na rozdíl od dospělých BMI. Když je váš BMI pro váš věk příliš nízký, mohlo by to znamenat, že máte podváhu a máte riziko nízké energie, nedostatečné imunity a výživných nedostatků. Pokud je váš BMI příliš vysoký, může to znamenat nadměrný obsah tuku, který vás vystavuje riziku onemocnění spojených s nadváhou nebo obezitou. Nejjednodušší způsob, jak zjistit svůj BMI, je použít kalkulačku online – prostě se ujistěte, že je to kalkulačka určená pro dospívající, protože kalkulačky pro dospělé nebudou přesné. BMI dospívajících je interpretována srovnáním s jinými dospívajícími Stejného pohlaví a věku, na základě růstových tabulek z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Například dospívající by byl považován za nadváhu, pokud jeho BMI překročí 85. percentil nebo obézní, jestliže překročí 95. percentil. Podváha BMI je nižší než 5. percentil. Zdravý BMI klesá v 5. až 85. percentilu.

Nezdravé velikosti dospívajících těl

Podle průzkumu o zdravotním stavu a výživě v roce 2010 přibližně jedna třetina dětí a dospívajících ve věku od 6 do 19 let trpí nadváhou a přibližně 17 procent je obézních. Vzhledem k tomu, že dospívající dospívají různým tempem, rozhodování o tom, zda jste příliš těžké, může být výzva. Dospívající, jejichž BMI spadá do kategorie s nadváhou nebo obezitou, mohou provést další testy, aby zjistili, zda jeho váha ovlivňuje jeho zdraví. Tyto testy zahrnují měření pokožky, hodnocení stravy a fyzické aktivity, rodinné anamnézy a krevní projekce. Poskytovatel zdravotní péče může řídit podváhu mladistvých, aby získali s přebytkem kalorií a mírnou fyzickou aktivitou. Spotřeba větších porcí, jíst zdravější potraviny s vysokým obsahem kalorií a pravidelné občerstvení vám pomůže zvýšit váhu.

Zdravé návyky pro vaše ideální tělo

Teen může mít pocit, že je zřetelně odlišný od svých vrstevníků, ale může být dokonale zdravý. Někteří dospívající jsou přirozeně kratší, štíhlejší, vyšší nebo hůře než ostatní dospívající. Rodiče a prarodiče jsou skvělým vizuálním zdrojem pro kontrolu vašeho typu těla. Pokud jsou oba vaši rodiče štíhliví a lítí, pak byste mohli být nadšený dospívající, který má problémy s uvedením podstatné svalové hmoty na hraní fotbalu. To neznamená, že jste nezdravé nebo abnormální – je to právě kým jste a je to ideální pro jedinečnou osobu, kterou jste. Tlakový tlak a obrazy popových hvězd, sportovních hrdinů a herců také přispívají k obrazu těla. Místo toho, abyste se obávali vaší velikosti, zaměřte se na to, abyste byli nejzdravější, co jste mohli. Chcete-li dělat to nejlepší, můžete dostat alespoň jednu hodinu aktivity denně a jíst většinou celozrnné, ovoce a zeleninu, chudé bílkoviny a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku. Dospívající, jehož váha je potenciálním problémem, by se měla řídit pokyny lékaře, aby se dosáhlo zdravější velikosti.