Kamut a lepek

Na bezlepkové stravě jsou pšenice, ječmen a žito mimo hranice. Můžete být nasměrováni k tomu, abyste jako náhražky jedli “alternativní” zrna, jako je teff a amaranth. Kamut však mezi těmito alternativami není, neboť je starým příbuzným tvrdé pšenice. Obiloviny, chléb a pečivo z kamutu obsahují lepek.

Lidé s autoimunitní chorobou celiakie nemohou jíst gluten, bílkovinu v pšenici ječmen a žito. Pokud máte celiakii, požití lepku způsobuje poškození tlustého střeva, což vede k podvýživě, trávícím stresům a dlouhodobým zdravotním problémům. Studie v časopise Gastroenterology, zveřejněná v červenci 2009, uvádí, že lidé, kteří nedávno diagnostikovali celiakii, mohou mít čtyřnásobně vyšší riziko úmrtí. Vyhněte se nejen péči o pšenici, ale i pšenici příbuzní, jako kamut, aby vám pomohli zvládnout váš stav.

Kamut je značka pšenice Khorasan. Kamut není bez lepku, ale je to vysoce proteinová alternativa k pšenici pro lidi, kteří mohou konzumovat gluten. Poskytuje 6 g bílkovin na vařenou 1/2 šálku a pouze 1 g tuku. Kamut je zdrojem selenu, což je antioxidant, který pomáhá zvýšit imunitu a bojovat proti nemocem.

U celiakických pacientů nezáleží na množství lepku v Kamutu ani na jakémkoli jiném produktu. Nejmenší bit může vyvolať příznaky a poškodit střeva. Jediným způsobem, jak léčit celiakii, je vyhnout se zrnám obsahujícím lepek, jako je kamut, úplně.

Pokud dodržujete bezlepkovou dietu kvůli nesnášenlivosti s lepek, spíše než diagnostikovanému celiachiologickému onemocnění, možná budete schopni trávit kamut lépe než jiné druhy pšenice. Pokud však váš lékař poučil, že dodržujete bezlepkovou dietu, poraďte se s ní předtím, než přidáte kamut k vaší stravě. Pokud můžete jíst lepek, zvažte kamut jako alternativu k pšenici nebo ječmenu. Nabízí mírně sladkou chuť, která může být použita jako obilovina, pilaf nebo mouka pro pečení.

Celiakie

Kamut

Implikace glutenu

Úvahy