Karate vs. Taekwondo pro děti

Třídy bojových umění učí děti o důležitých poučeních o sebeobraně, důvěře, respektu a disciplíně. Dvě známé styly jsou karate a taekwondo. Oba mohou pro vaše dítě prospěšné fyzicky i psychicky. Hlavní rozdíl je, že karate se zaměřuje na tradiční sebeobranné manévry, zatímco taekwondo se často zaměřuje na soutěžní dovednosti.

Dějiny

Karate se vyvíjelo před stovkami let na japonském ostrově Okinawa. Japonsko násilně okupovalo Okinawu v roce 1609 a zabavilo všechny zbraně. Okinawové bojovali s holými rukama a nohama. Tyto nápadné, blokující a kopání byly vylepšeny a karate se narodil. Taekwondo pochází z Koreje. První dokumentovaný důkaz korejských bojových umění pochází z bojového výcviku hwarangských válečníků v 6. století. Taekwondo byl oficiálně založen v roce 1955. Karate je přeložen jako “prázdná ruka” a taekwondo znamená “způsob nohy a pěsti”.

Podobnosti

Oba jsou považovány za “tvrdé” styly bojových umění. To znamená, že síla se používá proti síle. Například, pokud vás někdo porazí, budete reagovat silným blokem, pak následovat s úderem nebo kopnutím. Zpočátku děti obvykle zablokují zařízení pro výcvik pěny namísto skutečných úderů. Oba se učí série úderů, bloků a kopů. Mnoho z těchto technik je zahrnuto v choreografii tvarů nazvaných “kata” v karate a “poomse” v taekwondo. Oba zdůrazňují fyzickou kondici a učí dítě, jak rozumět praktickým aplikacím technik.

Kicking

Vaše dítě se naučí více kopů v taekwondo než v karate. Kromě základních kopů toto korejské umění učí několik zábleskových a skokových kopů. Děti obvykle užívají všechny cviky, ve kterých opakovaně kopí podložky. Techniky Taekwondo rychlé nohy jsou často klamné a trik soupeři nechat se otevřít útokům. Karate má více rovnováhy mezi kopy a stávky. Karateovy kopy se zaměřují na aplikace na sebeobranu, zatímco mnoho pokročilých kopů taekwondo je nejužitečnější při boji s turnaji.

Turnaje

Rozdíl v bojových stylech je patrný v turnajích. V tradičních turnajích karate získávají údery a kopy stejné množství bodů. Proto karate konkurenti typicky používají jejich pěsti a nohy rovnoměrně. Nicméně, soutěž taekwondo odměňuje kopy s velkými body a údery jsou zřídka používány. Taekwondo sparring se stal oficiálním olympijským sportem v roce 2000.

Zbraně

Karate a taekwondo mají velmi odlišný důraz na výcvik zbraní. Tradiční okinawanské zbraně jsou obvykle důležitou součástí kurikula karate školy. V karate se vaše dítě pravděpodobně dozví, jak používat vycpané verze zbraní, jako je nunchaku a bo staff. Nunchaku jsou dvě krátké tyče spojené lanem nebo řetězem. Třídy Taekwondo příležitostně nabízejí výcvik zbraní, ale tyto lekce jsou typicky považovány za zvláštní doplněk k základním učebním plánům. Děti často nalézají tuto část vzrušující, protože několik televizních postav, animovaných a jinak, používá tyto zbraně.