Ketózní příznaky a chuť k jídlu

Ketóza je metabolický stav, při kterém tělo začíná rozbít tuky, čímž uvolňuje uhlíkové fragmenty známé jako jaterní ketony. Játra produkují ketony jako vedlejší produkt štěpení mastných kyselin. Když je vaše tělo ve stavu ketózy, vaše chuť k jídlu je obvykle snížena. Z tohoto důvodu se některé diety – například dieta s nízkým obsahem sacharidů – snaží spustit stav ketózy ve vašem těle. Pokud se uvolní příliš mnoho ketonů, může to mít škodlivé následky.

Mít cukrovku, jíst nebo jíst stravu s nízkým obsahem sacharidů může vyvolat ketózu. Je to proto, že ketóza nastane, když vaše tělo nemá nebo není schopno používat glykogen, což je uložená forma karbohydrátu v těle. Protože vaše tělo nemá glykogen, přepne se na další možnost: spalování tuku. Tento tuk uvolňuje ketony v těle, což vyvolává stav ketózy.

Vzhledem k tomu, že ketony jsou od přírody sladké, jeden znak ketózy je ovoce-vonící dech. Nevolnost, únava a ztráta vody a svalů jsou další příznaky. Dalším znakem je počáteční zvýšení chuti k jídlu, následované ztrátou chuti k jídlu. Je to proto, že když je indukována ketóza, signalizuje tělu, že je ve stavu hladovění. Játra a žaludek vysílají do mozku signály, že je hladovějící, a zabraňuje vám, abyste se cítili vyčerpaně. V průběhu času se však tělo zvykne na svůj režim spalování tuků a přizpůsobuje se. Po uplynutí dvou- až čtyřtýdenního období se váš hlad sníží.

Pokud se snažíte zhubnout, může vyvolat stav ketózy a snížit chuť k jídlu. To proto, že ketóza zcela nezmenšuje vaši chuť k jídlu, ale pomáhá snížit vaše chutě po jídle, které někdy může vést k přejídání. Srdce, mozek a jiné svalové tkáně “upřednostňují” spalování ketonů, protože to tělu umožňuje konzervovat krevní cukr.

Ketoacidóza je stav, ve kterém má vaše tělo v krvi příliš mnoho ketonů. Zatímco určitá hladina ketonů není škodlivá – a může vám pomoci tlumit chuť k jídlu – vysoké hladiny ketonu ovlivňují citlivou rovnováhu pH v krvi, čímž se vaše krev stane kyselou. Používáte-li dietu, která indukuje ketózu pro kontrolu chuti k jídlu, vynechané jídlo nebo nedostatek jídla může vést k ketoacidóze. To může způsobit řadu škodlivých účinků, včetně vysoké hladiny cukru v krvi a dehydratace. Nakonec může ketoacidóza vést k kómatu nebo ke smrti, pokud není ponechána léčena. Známky ketoacidózy zahrnují časté močení, nevysvětlitelnou únavu, nevolnost, ovocný zápach na dýchání nebo zmatenost.

Indukční ketoze

Ketóza znamení

Výhody

Nevýhody: ketoacidóza