Kombucha pro vrásky

Zdá se, že Kombucha se zvyšuje v popularitě jako zdravotní nápoj, ať už lidé používají tradiční způsob, jak dát kamarádům “matku” k fermentaci černého čaje nebo koupit v lahvích jako náhradu za ledový čaj. Fanoušci přírodního prostředku věří, že staví imunitu a snižuje vrásky a další známky stárnutí a poškození kůže. Klinika Mayo varuje, že tvrzení o kombuchy nejsou vědecky prokázány a že kombucha může skutečně nést některá zdravotní rizika.

Popis

Lékařské centrum Langone v New Yorku popisuje kombucha jako “želatinovou masu” z hub a příznivých bakterií, které se přidávají k vařeným černým čajům a cukru a nechávají se kvasit po dobu jednoho týdne. Webová stránka NYU porovnává kombucha se sourdough startem, protože jako kvasnicová přísada chleba se kombucha “matka” obnovuje během procesu fermentace a “dítě” může být znovu použito pro budoucí namáčení v oslazeném černém čaji.

Teorie

Promotéři kombuchy ji považují za velmi silný antioxidant, podobně jako sloučeniny nalezené v ovoci a zelenině, tvrdí americká rakovinová společnost. Antioxidanty nejen bojují proti toxinům životního prostředí známým jako volné radikály, které přispívají k onemocnění a nemoci, ale pomáhají zpomalovat proces stárnutí. Teoreticky silné antioxidační živiny mohou zabránit a zmírnit vrásky podporou pružnosti pokožky.

Tajemství krásy?

Lékařské centrum NYU Langone Medical Center poznamenává, že advokáti čaju kombucha věří tak silně ve svých vlastnostech zvyšujících krásu, že věří, že je užitečné pro to, aby se šedé vlasy změnily na původní barvu, podporovaly hubnutí, vyčistili akné a odstranily vrásky. Ve své knize “Prostředky šetřící kůži” Juta Stepanovs podporuje kombucha jak jako vnitřní, tak i lokální léčbu pro minimalizaci vrásek. Doporučuje udělat kombucha smetanový krém v mixéru a nechat ji na tváři asi 20 minut, podobně jako jílová nebo medová maska.

Kontroverze

Vitamíny v ovoci a zelenině jsou dobře zavedené antioxidanty, které mohou nepřímo zpomalit zhoršení času, který se objevuje na obličeji a těle. Ale výhody kombuchy nejsou podle studie Mayo Clinic tak dobře studovány. Zatímco čaj se může pochlubit spoustou neoficiální podpory, výzkum o jeho skutečné účinnosti jako zdravotní a kosmetická pomoc je stále ještě v plenkách. Většina studií se zaměřuje spíše na laboratorní a zvířecí výzkum než na lidské klinické studie.

Nebezpečí

Všechny bylinné a farmaceutické prostředky nesou určité riziko alergické reakce nebo poruchy trávení a kombucha není výjimkou, varuje Mayo Clinic. Ale skutečné obavy spočívají v možných toxických reakcích bakterií v kombuchy. Klinika uvádí varování úřadu pro potraviny a léčiva o závažných zdravotních rizicích spojených s kontaminovaným čajem v nesterilním domácím prostředí. Dále se jedná o tradiční způsob vaření čaje v keramických nádobách, což v některých případech vedlo k otravě olovem. Pokud chcete používat kombucha k boji proti vráskám nebo k posílení imunitního systému, požádejte svého lékaře o rizika a možné přínosy.