Kombucha vs. rejuvelac

Kombucha a rejuvelac jsou oba fermentované nápoje s údajnými zdravotními přínosy. Nicméně obě nápoje mají zřetelné rozdíly v přípravě. Jeden je vyroben z kultury kvasinek a bakterií, zatímco druhý je vyroben z obilí, jako je špalda. Zastánci každého nápoje mají příznivý zdravotní prospěch, ale žádné tvrzení nesouhlasí s klinickými studiemi. Měli byste se poradit se svým lékařem před nápojem kombucha nebo rejuvelac.

Kombucha

Zástupci volají kombucha jako “nápoj na zázrak” a propagují ho jako lék – to vše pro zvýšení energie, metabolismu a imunitních funkcí a dokonce i pro léčbu rakoviny. To je obecně známé jako houbový čaj, ale nepochází z hub. Kombucha se vyrábí přidáním cukru a čaje do kultury kvasinek a bakterií. Kultura se nazývá houba, protože je šedě barvená a tvarovaná jako palačinka. Poté, co směs umožňuje fermentaci, výsledný nápoj obsahuje vitaminy B. Obsahuje také kyselé sloučeniny, jako je kyselina octová a ethylacetát.

Rejuvelac

Zastánci tvrdí, že rejuvelac napomáhá trávení a snižuje zánět. Rejuvelac je zkvašený nápoj, ale je to odlišné od kombuchy. Rejuvelac je typicky vyroben kvasením hlávkovitých, žitných nebo pšeničných bobulí ve vodě po dobu tří dnů, podle judity Wignallové ve své knize “Going Raw”. Výsledná kapalina obsahuje prospěšné bakterie známé jako probiotika, které podporují trávení, podle Wignall. Najdete zde širokou škálu receptů rejuvelac – ať už hotových nebo připravených – u obchodů se zdravou výživou.

Toxicita

Toxiny, jako jsou houby, mohou konbukovat kombucha, která může způsobit onemocnění, podle MayoClinic.com. Bylo hlášeno těžké onemocnění z vysokých hladin kyselin, včetně hlášení o jedné smrti po pití kombuchy. Vzhledem k jeho schopnosti toxicity se již podle Drugs.com již nepovažuje za bezpečné. Není známo, že přípravek Rejuvelac způsobuje onemocnění, aniž by byly hlášeny případy toxicity spojené s pitím rejuvelaku.

Opatření

Měli byste mít na paměti, že doplňky stravy nevyžadují bezpečnostní testy a že všechny doplňky mají schopnost vyvolávat vedlejší účinky. Kromě nežádoucích účinků nebyly kombucha důkladně studovány a všechny nežádoucí účinky rejuvelaku nebyly od října 2011 zdokumentovány. Pokud se rozhodnete udělat nebo koupit kombucha nebo rejuvelac, měli byste to udělat pouze po projednání s lékařem.