L-arginin & l-glutamin

L-glutamin a l-arginin jsou obě podmíněně esenciální aminokyseliny. To znamená, že i když tělo je schopno je vyrábět, v době stresu nemusí tělo produkovat dostatečné množství. Každá z těchto aminokyselin se nalézá ve velkém množství v mléčných potravinách a maso a obě aminokyseliny mohou být doplněny. Jak l-glutamin, tak i l-arginin mohou být užitečné při zlepšování různých léčebných stavů a ​​mohou být užitečné pro více běžných účelů, jako je lepší reakce na cvičení.

Argininové pozadí

L-arginin může být doplněn pro léčebné účely včetně městnavého srdečního selhání, vysokého krevního tlaku, bolesti na hrudi a koronárního srdečního onemocnění. L-arginin je také běžně kombinován s ibuprofenem u migrénových bolestí hlavy a používá se při chemoterapii k léčbě rakoviny prsu. MedlinePlus uvádí l-arginin jako “možná účinný” pro řadu použití, včetně eliminace dalších tekutin, které mohou způsobit problémy u osob s městnavým srdečním selháním, zlepšení rekonvalescence po operaci, léčení zánětu močového měchýře a zlepšení erektilní dysfunkce.

Glutamin pozadí

L-glutamin, který je nezbytný pro trávení a normální funkce mozku, je nejpočetnější aminokyselinou v lidském těle. Lékařské centrum University of Maryland konstatuje, že l-glutamin je používán pro zlepšení hojení ran a zánětlivého onemocnění střev, léčby příznaků AIDS a rakoviny a pro zlepšení reakce těla na atletický trénink. Mnoho lidí s rakovinou má nedostatek l-glutaminu. To je důvod, proč se používá jako léčba, zvláště pro ty, kteří podstupují chemoterapii a radiační léčbu. L-glutamin může pomoci sportovcům vyhnout se nemocem, zvláště po cvičení, kdy může být imunní systém ohrožen.

Obvyklé použití argininu

L-arginin může být užitečný jako doplněk cvičení v různých kapacitách. Studie z roku 2004 publikovaná v “Kardiologia Polska” zjistila, že l-arginin byl schopen prodloužit schopnost cvičení u pacientů s městnavým srdečním selháním. L-arginin působí jako vazodilatátor, což znamená, že dilatuje krevní cévy, což umožňuje, aby více krve proudilo do pracovních svalů. Takže tyto vlastnosti mohou také zvyšovat trvání cvičení u zdravých jedinců. Studie z roku 2008 publikovaná v publikaci “Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care” zjistila, že l-arginin může být účinný při stimulaci růstového hormonu, což může být cenné nejen jako doplněk k cvičení, ale i jako obecnější látka podporující zdraví.

Obvyklé použití pro glutamin

Úrovně L-glutaminu v séru mohou být dobrým indikátorem vysokých hladin stresu a nadměrného cvičení. Studie z roku 1996 publikovaná v “Sportovní medicíně” zjistila, že sportovci, kteří trpí syndromem přetrénování, mohou mít měsíce nebo dokonce roky nízkou hladinu l-glutaminu. Protože l-glutamin je důležitý pro imunitní funkce a zdraví střev, nízké hladiny mohou mít negativní zdravotní důsledky. Z těchto důvodů může být přínosem pro osoby s vysokou úrovní stresu, nebo kteří trénují s vysokou kapacitou, doplňovat l-glutamin.

V článku z roku 2010 publikovaném v “Současném stanovisku v oblasti klinické výživy a metabolické péče” bylo zjištěno, že l-glutamin a l-arginin dokázali spolupracovat na zlepšení zdravotní a zánětové odpovědi, avšak l-arginin snížil antioxidační vlastnosti l-glutaminu. Ačkoli je nedostatek výzkumu kombinovaných účinků l-argininu a l-glutaminu, předběžné údaje ukazují, že kombinace těchto dvou může mít prospěch těm, kteří mají střevní zánět.

Kombinované efekty