Ledvinové kameny a nedostatek draslíku

Obličkové kameny jsou tvrzené množství minerálů, které mohou způsobit silnou bolest zad a břicha. Pokud jste v minulosti zaznamenali ledvinové kameny, pravděpodobně budete podnikat mnoho kroků, abyste zabránili budoucím recidivám, které jsou mnohem pravděpodobnější, pokud jste dříve měli ledvinový kámen. Jedním z kroků, který můžete udělat, je zajistit, abyste měli ve stravě dostatek draslíku. Nedostatek draslíku byl spojen se zvýšeným rizikem ledvinových kamenů. Před zvýšením draslíku ve stravě se poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že to můžete bezpečně učinit.

Význam

Draslík je minerální látky, které vaše tělo používá pro řadu funkcí, včetně vytváření chemických reakcí, které udržují vaše srdce bičující a vaše svaly se pohybují. Vaše ledviny jsou zodpovědné za regulaci hladiny draslíku v těle. Chcete-li dostat dostatek draslíku, abyste mohli vykonávat každodenní tělesné funkce, měli byste konzumovat přibližně 4 700 mg draslíku, pokud jste starší než 14 let. Kromě draslíku filtruje ledviny řadu dalších minerálů, jako je vápník, fosfát a šťavelan. Tyto další minerály se mohou vázat dohromady a tvořit ledvinový kámen.

Alkalická / kyselinová rovnováha

Jeden ze způsobů, jak může nedostatek draslíku přispět ke vzniku ledvinových kamenů, je narušení rovnováhy kyselin a zásad v těle. Váš moč má typicky pH blízké neutrální – asi 7. Ale kyselé nebo alkalické nerovnováhy ve vaší stravě mohou přispět k tvorbě ledvinových kamenů. Pokud jste zaznamenali ledvinové kameny s vápníkem, může to být znamení, že moč je příliš kyselá. Draslík může pomoci tuto skutečnost napravit, protože má zásadní účinek na vaše tělo. Když konzumujete potraviny obsahující draslík, draslík může pomoci zvýšit hladinu pH v moči. To vytváří prostředí, kde se obličejové kameny s menší pravděpodobností tvoří.

Lepení draslíku

Dalším důvodem, proč draslík je cenný při prevenci ledvinových kamenů, je to, že se může vážit vápníkem v ledvinách. Když se draslík a vápník váží dohromady, bývalá látka udržuje vápník spojením s jinými minerály, o nichž je známo, že způsobují ledvinové kameny, jako je oxalát a fosfát. Pokud máte nedostatek draslíku, vaše ledviny uvolňují více vápníku v moči, což zvyšuje pravděpodobnost vzniku ledvinových kamenů.

Řešení

Jedním ze způsobů, jak můžete zvrátit nedostatek draslíku, je zvýšení příjmu draslíkových potravin. Ovoce a zelenina jsou bohatými zdroji draslíku. Zkuste do své každodenní stravy přidávat potraviny jako banány, švestky, rajčatová šťáva, artyčoky, lima, squash, slunečnicová semínka a melasa. Mohou zvýšit hladinu draslíku. Lékař může také doporučit užívání doplňku citrát draselný, který obsahuje draslík a citrát, dvě známé látky, které pomáhají předcházet tvorbě ledvinových kamenů.