Svědivá, červená kůže na obličeji

Je těžké dát hru na obličej, když tváře vyblednou v dráždivé vyrážce. Svrbená, červená kůže na obličeji může způsobit, že jste sebevědomí a nepohodlí, a může být způsoben dočasnou drobnou reakcí nebo závažným zdravotním stavem.

Typy

Svrbená červená kůže na obličeji může být dočasná, jako je spálenina ze slunce nebo epizoda kontaktní dermatitidy, nebo probíhající, včetně poruch, jako je růžovka nebo ekzém. Stav pokožky může být účinně povrchní, vyžaduje pouze čas a uklidňující lotion k léčení, nebo může být systémový, vyžadující změny ve stravě a životním stylu a farmaceutické ošetření, jako jsou antibiotika. Poraďte se s lékařem, protože pouze kvalifikované pozorování a vhodné testy mohou určit, který typ kožní vyrážky na obličeji máte.

Význam

Svrbivá, červená vyrážka na obličeji může znamenat závažný základní zdravotní stav, jako je například chronický ekzém nebo iktyóza, což je genetická porucha zahrnující neustálé vytváření nadbytečných mrtvých kožních buněk, podle systému zdravotní péče University of Iowa. V případě atopické dermatitidy může vyrážka znamenat, že byste měli změnit životní styl, například přechod na nealergenní mýdla, prací prostředky nebo make-up. Vzhledem k tomu, že vyrážka na obličeji je tak zřejmá, může to mít za následek významné negativní emocionální a sebepoznání. Pokoušet se skrýt obličejovou vyrážku s těžkými krycími krémy může pouze podráždit pokožku a zhoršit ji.

Prevence / řešení

Pravidelně odstraňte make-up a omyjte si obličej jemným mýdlem a vodou, abyste předešli a vyřešili zarudnutí související s akné, podle Mayo Clinic. Stříkněte obličej a noste opalovací krém, abyste zabránili červeným, svědivým, peelingovým efektům spálení. Vezměte krátké sprchy s jemným mýdlem a okamžitě následuje hydratační krém určený k použití na obličej, aby se zabránilo červené, suché zimní kůži, doporučuje systém zdravotní péče University of Iowa. Vyhněte se kořeněným potravinám, alkoholu nebo alergenům, o nichž je známo, že způsobují reakce, aby se zabránilo vypuknutí růžovce, ekzému nebo kontaktní dermatitidy.

Identifikace

Váš lékař může lépe identifikovat příčinu a povahu svědivého stavu červené kůže na vaší tváři. Posouzení symptomů však může pomoci určit, zda může být vyrážka běžným onemocněním, které může být léčeno bez lékařského zákroku, podle FamilyDoctor.org. Malé pupínky a černé kroužky, které se mohou objevit i na hrudi a na zádech, naznačují akné, zatímco vyplavený vzhled kolem tváří a čela může znamenat růžovku. Červená, opuchnutá oblast okolo řezu indikuje celulitidu, která může vyžadovat léčbu antibiotiky, zatímco náhodné svědivé červené skvrny mohou být kousnutí hmyzem. Červené svědivé hrbolky, které se náhle objeví, mohou být včelstva.

Varování

Náplasti červené, svědivé kůže jsou často způsobeny alergickými reakcemi. V extrémních případech mohou alergické reakce vést k závažným zdravotním následkům. Okamžitě se poraďte se svým lékařem, pokud se u Vás objeví horečka, pokud se krátce po podání léků objeví červené nebo krvavé skvrny, nebo pokud podrážděná oblast je zvýšená, horká nebo obsahuje cílené rány, podle FamilyDoctor.org. Každý z těchto příznaků může naznačovat závažný zdravotní stav vyžadující antibiotika, antihistaminika nebo jinou okamžitou lékařskou péči.